Ketanje tela po kružnici opisuje se uglom zakretanja, kružnom brzinom i kružnim ubrzanjem.
Veličine kojima se opisuje kružno kretanje
Video čas
Iako se nama čini da su pravolinijsko i kružno kretanje potpuno različiti tipovi kretanja, s obzirom na putanju – nije tako. Setite se samo da svaki put kada hodate ulicom ili se vozite putem, vi u stvari idete po krivoj liniji, zato što je Zemlja okrugla. Ali ta zakrivljenost putanje za vas je neprimetna, jer je poluprečnik Zemlje mnogostruko veći od dužine puta koji možete da sagledate. Dakle, pravolinijsko kretanje je u stvari kretanje po kružnici beskonačno velikog poluprečnika. Ovo znači da zakoni fizike, koji regulišu pravolinijsko kretanje moraju važiti i za kružno kretanje. Međutim, to nas ne sprečava da odaberemo specifičan set veličina kojima ćemo kružno kretanje opisivati lakše.
Položaj tela na kružnici je najlakše predstaviti položajem poluprečnika, koji se proteže od centra kružnice do tačke u kojoj se nalazi telo.
Ovaj poluprečnik se naziva vektor položaja tela. Svaka promena položaja tela, dok se kreće po kružnici, se tada lakše predstavlja merenjem ugla za koji se zakrene vektor položaja, nego merenjem puta koji telo prelazi po kružnici. Put koji telo prelazi, dok se kreće po kružnici bi morao da se meri po krivoj liniji, odnosno luku kružnice, što baš i nije tako jednostavno. Lakše je meriti ugao za koji se zakrene vektor položaja, koji se upravo i naziva ugao zakretanja.

Kako bismo usaglasili kružno i pravolinijsko kretanje, moramo pronaći način da dužinu luka, koji telo pređe, izrazimo preko ugla zakretanja vektora položaja. Očigledno je da će telo koje se kreće po kružnici većeg poluprečnika, preći veću dužinu luka. Isto tako, ako se vektor položaja zakrene za veći ugao, dužina puta koji telo pređe će biti veća. Dakle, mogli bismo pređeni put
Nova jedinica za ugao, koja ispunjava prethodni uslovi da za pun krug ima vrednost od
Pošto smo odabrali ugao zakretanja, kao osnovnu veličnu kojom opisujemo položaj tela na kružnici, kao i promenu tog položaja, treba definisati i veličinu koja će nam dati uvid u brzinu zakretanja vektora položaja, dok se telo kreće po kružnici. Ova veličina se naziva kružna brzina, označava se grčkim slovom ω a merna jedinica je rad/s.
Kružna brzina iskazuje za koliki ugao se zakrene vektor položaja, svake sekunde.
Kružna brzina

Ukoliko se kružna brzina menja tokom vremena, postoji i kružno ubrzanje, koje se obeležava grčkim slovom α a jedinica je rad/s2.
Kružno ubrzanje
Sve kružne veličine su povezane sa svojim analognim pravolinijskim veličinama na isti način. Poveznica je poluprečnik kružnice, po kojoj se telo kreće. Što je veći poluprečnik kružnice, veće su i analogne pravolinijske veličine.