Otpor sredine je sila koja se suprotstavlja kretanju tela kroz neku sredinu zbog međudelovanja tela i molekula sredine, kroz koju telo prolazi.
Aerodinamika, hidrodinamika …
Prilikom kretanja kroz fluide (tečnosti i gasovi) dolazi do interakcije tela koje se kreće i molekula sredine, kroz koju se telo kreće. Međudelovanje molekula sredine i tela se dešava na površini tela i može se nazvati površinsko trenje. Sveukupna interakcija tela i molekula sredine rezultuje mehaničkom silom koja se suprotstavlja kretanju tela. Ova sila se naziva otpor sredine.
Otpor sredine zavisi od brzine kretanja tela. Što je brzina tela veća – veći je i otpor sredine.
Kada padobranac iskoči iz aviona, njegova brzina prilikom padanja se povećava i mogla bi dostići vrednost od oko 200 km/h. Povećanje brzine prilikom slobodnog pada je uzrokovano delovanjem gravitacione sile, koja ubrzava svako telo u slobodnom padu, ubrzanjem 9,81 m/s2. Međutim, pošto padopbranac pada kroz vazduh, na njega deluje još jedna sila, suprotnog smera od gravitacije – sila otpora sredine. Ova sila naglo poraste kada padobranac otvori padobran, jer je površina padobrana izuzetno velika, čime zahvata ogromnu količinu vazduha.

Padobranac se nadalje kreće (pada) pod dejstvom dve suprotne sile: gravitacione sile, koja je konstantna i vuče ga na dole i sile otpora sredine koja raste sa porastom brzine i deluje u suprotnom smeru od gravitacije – na gore. Pri nekoj brzini (od oko 2 m/s) ove dve sile se izjednače po intenzitetu pa se padobranac nalazi u dinamičkoj ravnoteži, nakon čega nastavlja da pada ravnomerno pravolinijski.